Berolina - Danke!

Miniony weekend piłkarki bydgoskiej Tęczy wraz z rodzicami i sztabem szkoleniowym spędziły w Berlinie. W stolicy Niemiec młode zawodniczki rozegrały kilkanaście spotkań z rówieśniczkami z Berolina Mitte - klubu specjalizującego się w szkoleniu dziewcząt w piłce nożnej. Bydgoskim trenerom zależało na konfrontacji z bardzo silnym rywalem by sprawdzić na jakim poziomie są ich podopieczne i jakie elementy wymagają poprawy.

Już na samym początku polska ekipa, złożona z Tęczy i Szóstki Inowrocław, została fantastycznie przywitana przez gospodarzy. Biało-czerwone flagi w centrum Berlina, ogromna gościnność i życzliwość oraz "szwedzki stół" w postaci niezliczonych kanapek, ciast i słodyczy przygotowany przez Berolinę specjalnie dla dziewczynek zrobił na nas ogromne wrażenie. Oczywiście ze strony Tęczy również nie zabrakło specjalnych podarunków dla działaczy i zawodniczek, a każdy zespół Beroliny otrzymał wyjątkowe, pluszowe "bydgoskie" Misie oraz gadżety i wydawnictwa przekazane przez Urząd Miasta Bydgoszczy (za co bardzo dziękujemy!). Następnie przeszliśmy do części sportowej, która trwała blisko 4 godziny. W tym czasie udało się rozegrać kilkanaście spotkań we wszystkich rocznikach, które są szkolone w Tęczy. W roczniku 2009 młode bydgoszczanki trzykrotnie pokonały w hali rywalki nie tracąc bramki, a w turnieju dla roczników 2007-2008 Czerwone Bestie zremisowały dwa spotkania z Beroliną 2008 - Mistrzyniami Berlina, które nie przegrały meczu od blisko dwóch lat. Wśród dziewczynek było widać ogromne zaangażowanie, wolę walki i przede wszystkim ciekawość bowiem pierwszy raz miały okazję zmierzyć się z dziewczynkami z innego kraju o innym kolorze skóry (w skład Beroliny wchodziły zawodniczki pochodzące z Afryki, Turcji, Chin, a także Polski!). Bardzo zacięte mecze rozegrały również zawodniczki z roczników 2005/2006, które zmierzyły się z dwoma zespołami Beroliny oraz Szóstką Inowrocław. Ostatecznie bydgoszczankom udało się strzelić kilkanaście bramek, ale cały turniej wygrała Berolina Mitte I. Dziewczynom należą się jednak duże słowa uznania bo mimo, iż przeciwnik był bardzo silny to nie bały się brać gry na siebie, dryblowały i pokazały co potrafią. Po turniejach do szatni wjechała pizza i po zjedzeniu blisko 30 sztuk pizzy wszyscy ruszyliśmy w miasto zobaczyć odrobinę zarówno historii, jak i nowoczesności. Zwiedzanie zaczęliśmy od Muru Berlińskiego, a następnie przejechaliśmy na Alexanderplatz, widzieliśmy wieżę telewizyjną i niezwykłe akwarium AquaDom oraz przepiękne zabytki Berlina: Lustgarten, Katedrę Berlińską, Uniwersytet Humboldta, Operę, Muzeum Sztuki Niemieckiej i Bramę Brandenburską, a także odwiedziliśmy również nowoczesne Sony Center i fantastyczne, ogromne iluminacje. Na koniec zwiedzania dziewczyny otrzymały przepyszne, słodkie upominki od firmy Uno Foods z Bydgoszczy i marki Candy Planet oraz piłkarskie gadżety od Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej i portalu Łączy nas Piłka. Wreszcie o godz. 17 ruszyliśmy w kierunku Stadionu Olimpijskiego i dzięki współpracy z miejscową policją otrzymaliśmy możliwość dojazdu pod sam stadion oraz darmowy parking. Hertha przygotowała nam kapitalne miejsca prawie na samym środku z idealną widocznością, a sam mecz Bundesligi między gospodarzami, a Borussią M'Gladbach był na rewelacyjnym poziomie. Zobaczyliśmy nie tylko 6 bramek, niesamowity doping i technologię VAR w niemieckiej odsłonie, ale przede wszystkim mieliśmy okazję poczuć niesamowitą atmosferę trybun i magiczność Bundesligi. Jak stwierdził kierownik Krzysiu Mrozik: "Przez chwilę byliśmy na innej planecie".

Po meczu szczęśliwi, zadowoleni i pełni wrażeń oraz nowych doświadczeń wracaliśmy do Bydgoszczy, a wyjazd zarówno pod kątem sportowym, jak i turystyczno - rekreacyjnym był idealnym ukoronowaniem pięknego roku, który powoli dobiega końca.

Jednocześnie chcielibyśmy jeszcze raz pogratulować dziewczynom dzielnej postawy oraz podziękować rodzicom za wsparcie i pomoc podczas wyjazdu, szczególne słowa uznania należą się naszym partnerom, dzięki którym wyjazd mógł dojść do skutku. Oto oni:
- Urząd Miasta Bydgoszczy
- Uno Foods Bydgoszcz
- JS Druk
- Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej
- Mirko Szubin - przewozy autokarowe i p. Krystian Damazyn
- Berolina Mitte i p. Andreas Weiss
- Hertha Berlin i p. Kasimir Koch
Podziękowania również dla dziewczyn z Szóstki Inowrocław i trenera Marcina Kozłowskiego za wspólną wyprawę!