Tęcza na światowym poziomie!

Tęcza na światowym poziomie!

Piłkarki Tęczy Sportis SISU Bydgoszcz doskonale zaprezentowały się w najmocniejszym, klubowym turnieju na świecie East Mallorca Girls Cup w kategorii U-14. Podopieczne Weroniki Arkuszewskiej i Michała Glińskiego z powodzeniem rywalizowały z takimi zespołami jak FC Barcelona i Paris Saint Germain.

Przygotowania do wyjazdu na Majorkę trwały kilka miesięcy. W tym czasie bydgoszczanki rozegrały kilkadziesiąt spotkań z chłopcami na poziomie wojewódzkim, a działacze zorganizowali perfekcyjnie cały wyjazd dzięki wsparciu bydgoskiej firmy Oponeo. Młode piłkarki ubrane w nową, dedykowaną kolekcję dresów marki SISU, przyleciały do Hiszpanii cztery dni przed turniejem by nie było problemów z aklimatyzacją oraz dostosowaniem do warunków panujących w Hiszpanii (wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza). Po przylocie zawodniczki Tęczy poznawały lokalną kulturę oraz trenowały na obiektach miejscowego CF Cala Millor.

Tęcza rozpoczęła turniej od najtrudniejszego przeciwnika, najlepszego klubu na świecie jakim jest FC Barcelona, w której gra wiele reprezentantek Hiszpanii. Popularne Czerwone Bestie wyszły jednak bez kompleksów.Od samego początku narzuciliśmy swój styl gry– opowiada Michał Gliński, trener Tęczy.Przeciwnika mieliśmy bardzo dobrze rozpracowanego, znaliśmy mocne i słabe punkty Barcelony, a przygotowana taktyka doskonale się sprawdzała. Do przerwy ta wielka Barcelona nie miała żadnej sytuacji, a my za sprawą Julki Buszki i Mai Wiśniewskiej mogliśmy prowadzić. W drugiej połowie wydawało się, że kwestią czasu jest kiedy trafimy do siatki bo ponownie Buszka i Nina Piasecka oraz Wiktoria Zgrzeba miały swoje sytuacje– dodał Gliński. W tym meczu więcej szczęścia miała jednak Barcelona, która w końcowych fragmentach przejęła inicjatywę. W ostatniej minucie Bruna Quintana Ros strzeliła gola dającego zwycięstwo w tym meczu. Zaraz po spotkaniu trenerzy Tęczy odebrali gratulacje od Barcelony za wyjątkowe, pełne emocji widowisko bo nikt nie spodziewał się takiego przebiegu meczu i oporu bydgoszczanek.

W drugim meczu turnieju Tęcza zmierzyła się ze świetnym zespołem z Norwegii NSU, który w swoim składzie również posiada kilka reprezentantek kraju. Piłkarki ze Skandynawii pokonały wcześniej mistrza Estonii Ararat Tallinn 3:0 i to one przystępowały do tego meczu w lepszej sytuacji. Już w 4 minucie Vilde Rasmussen dała prowadzenie NSU, ale piłkarki Tęczy pokazały, że nigdy się nie poddają. W 14 minucie pięknym strzałem pod poprzeczkę gola zdobyła Wiktoria Zgrzeba, a w 17 minucie zespołową akcję wykończyła Julia Glińska. Zwycięstwo dało Tęczówkom nadzieję na wyjście z arcytrudnej grupy bowiem FC Barcelona pokonała wysoko Ararat Tallin 8:0.

Ostatni, grupowy pojedynek z Araratem nie był spacerem. Starsze rywalki (w tym zespole dopuszczono do gry zawodniczki z kategorii U-15) postawiły wysoko poprzeczkę i bydgoszczankom było bardzo trudno pokonać zasieki przeciwniczek. Na szczęście 5 minut przed końcem cudowną akcję przeprowadziły Julia Glińska i Wiktoria Zgrzeba, która została ostatecznie sfaulowana w polu karnym. Sędzia od razu podyktował jedenastkę, którą pewnie wykorzystała Zgrzeba i to bydgoszczanki cieszyły się z historycznego awansu do ćwierćfinału, gdzie czekało już duńskie Sundby BK – zespół, który wygrał grupę wyprzedzając nieoczekiwanie słynne Atletico Madryt.

Mecz ćwierćfinałowy był niesamowicie emocjonujący. Pełen stadion, żywiołowy doping kibiców i wysoki poziom sprawiły, że naprawdę było co oglądać. Oba zespoły przeprowadziły wiele ciekawych akcji, a jako pierwsze bramkę zdobyły piłkarki z Danii. W 24 minucie gola po pięknej akcji zdobyła Maise Bagger. 7 minut później bydgoszczanki wyrównały. Wprowadzona kilka sekund wcześniej Iga Prusecka przejęła zagranie od Amelii Sikory i idealnie wyłożyła piłkę Ninie Piaseckiej, która ze spokojem trafiła do siatki. Mimo wielu sytuacji gole już nie padły i o wszystkim miały zdecydować rzuty karne. Ostatecznie po rozegraniu aż 10 serii lepsze okazały się piłkarki z Danii, które awansowały do półfinału, a Tęcza zajęła w końcowej klasyfikacji miejsca 5-8.

Doskonała postawa Tęczy zrobiła ogromne wrażenie na organizatorach i innych zespołach. Jeszcze tego samego dnia na sparing wyraził zgodę mistrz Francji, naszpikowana młodzieżowymi gwiazdami – ekipa Paris Saint Germain, która odpadła w innym ćwierćfinale z Madrid FCF przegrywając 3:4. Mecz z paryżankami był bardzo zacięty i tym razem to piłkarki PSG posiadały inicjatywę. Tęcza się jednak mądrze, kompaktowo broniła, a zaporą nie do przejścia była „Królowa Paryża” bramkarka Amelia Sikora, która wybroniła wszystkie strzały francuskiej ekipy i mecz zakończył się wynikiem 0:0. Postawę bramkarki Amelii Sikory docenili organizatorzy i wybrali ją Najlepszą Bramkarką całego turnieju.

Warto również dodać, że ogromnym zainteresowaniem innych klubów cieszyła się metodologia szkolenia, która jest stosowana w Tęczy. Bydgoszczanki mimo, iż były najmłodszym i najmniejszym zespołem uczestniczącym w rozgrywkach to z powodzeniem walczyły ze starszymi, renomowanymi ekipami.Po zawodach podeszła do nas Natalie Bishof z Bayernu Monachium i poprosiła byśmy opowiedzieli w jaki sposób szkolimy oraz prowadzimy zespoły, że potrafią one grać w piłkę na absolutnie światowym poziomie. Podobną rozmowę odbyliśmy z PSG, a nawiązane relacje dzięki świetnej postawie dziewczynek z pewnością przydadzą się w przyszłości– opowiada Gliński.

Turniej East Mallorca Girls Cup w kategorii U-14 ostatecznie wygrała ekipa Madrid FCF, która w wielkim finale pokonała 2:0 szwedzkie Hammarby po dwóch golach Marii Valladolid Curiel. W U-16 najlepsza okazała się FC Barcelona, która zwyciężyła 2:0 z Realem Madryt. Gole w tym meczu zdobyły Daniela Martinez Garcia oraz Ainoa Gomez Luna, a świetne spotkanie rozegrała niesamowita, przyszła gwiazda Azraf Kautar z Barcelony.

Dla Tęczówek hiszpański turniej był niezwykłą przygodą oraz stanowił możliwość zdobycia unikalnych, bezcennych doświadczeń.Oprócz pięknych plaż, ciepłej wody w morzu oraz fantastycznej pogody najbardziej podobała mi się możliwość zmierzenia z najlepszymi akademiami piłkarskimi na świecie –opowiada Weronika Arkuszewska, trenerka Tęczy. Dzięki temu mogliśmy zobaczyć na jakim poziomie aktualnie jesteśmy, nie tylko w Polsce, ale również w Europie czy nawet na świecie. Poznaliśmy swoje mocne strony oraz elementy, nad którymi powinniśmy jeszcze popracować. Myślę, że właśnie dzięki takim wyjazdom ciągle podnosimy dziewczynom poprzeczkę oraz dajemy środowisko do stałego rozwoju na bardzo dobrym poziomie. A mecze z takimi drużynami jak FC Barcelona czy PSG na pewno będą wspominać do końca życia.

Chcielibyśmy podziękować również naszym sponsorom, partnerom i rodzicom, którzy przyczynili się do realizacji tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Szczególne słowa uznania dla naszego mecenasa – firmy Oponeo, która wspiera nas od wielu lat i dzięki której możemy wychowywać reprezentantki Polski. Podziękowania również dla Urzędu Miasta Bydgoszczy i firmy SISU, która przygotowała nowy design odzieży specjalnie na te zawody.

Skład UKS Tęcza Sportis SISU Bydgoszcz:

Amelia Sikora (br) – Julia Glińska, Wiktoria Zgrzeba, Maja Wiśniewska, Zuzanna Zakrzewska, Patrycja Hejmej (kpt), Natalia Górska, Maria Mrozik, Gabriela Krzywoszyńska, Nina Piasecka, Lena Iwanowska, Julia Buszka, Julia Tomaszewska, Julia Mrozińska, Wiktoria Walukiewicz, Sara Graba, Iga Prusecka

Trenerzy: Weronika Arkuszewska, Michał Gliński

Kierownik: Ryszard Piasecki

Wyniki:

·FC Barcelona – Tęcza Bydgoszcz 1:0 (Bruna Quintana Ros)

·Tęcza Bydgoszcz – NSU Norwegia 2:1 (Wiktoria Zgrzeba, Julia Glińska - Vilde Rasmussen)

·Tęcza Bydgoszcz – Ararat Tallinn 1:0 (Wiktoria Zgrzeba - k)

·Sundby BK – Tęcza Bydgoszcz 1:1 k. 8-7 (Maise Bagger - Nina Piasecka)

·Paris Saint Germain – Tęcza Bydgoszcz 0:0

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości